Rafrika

Afrikában - Egyiptom, Szudán, Etiópia, Kenya, Dél-Afrika és (talán) a többiek... :)

Friss topikok

  • Lagartixa: Igen, már én is vártam a soron következő irományt, nagy élvezettel olvasom a kalandjaidat. Pusz: S... (2011.04.04. 14:46) number 5 (03.02.)
  • bamakos: Szia Toki! BÚÉK. Mizu veled? Kicsit hiányolom az újabb szösszeneteid Szudán arcairól vagy már Etió... (2011.01.07. 11:21) esküvő
  • bamakos: szeva! milyen szudán? bármily hihetetlen, azért olvassuk a blogod. :) millió pusza (2010.12.15. 21:00) úton...
  • Egy Motoros: Kiváncsi lennék mit szólt a hotel személyzete a "vendéghez". Vagy ez mindennapos? További jó utat. (2010.12.11. 00:03) a luxori két oldal...
  • tokivagyok: vajon ez a civilizáció 'jobb', mint a civilizálatlanság? :) a latte mindenesetre a múlté, most má... (2010.12.10. 20:12) kairói pillanatképek...

Linkblog

A nagyutazás...

2011.02.19. 15:50 tokivagyok

a függöny mögött... (02.09)

Utazol, de mégsem ’csak’ turista akarsz lenni. Látni akarsz, nemcsak nézni. Azt, amit mutatnak és azt is, amit nem. Élvezni akarod a ’show-t’, de tudni akarod mi zajlik a színfalak mögött. És ez nem egyszerű kihívás. Persze, ha az ember ezt szeretné, akkor vállalni kell a következményeket. Vállalni kell a fizikai és lelki terheket, a látványt, az illatokat és az érzéseket… És erre különösen nehéz felkészülni.

Bekukkantasz a függöny mögé, meglátogatsz különböző szervezeteket, központokat, mert kíváncsi vagy, mert meg akarod érteni… De nem tudod, mert sokszor a hiányosságok nemcsak az állami ellátásban vannak, hanem az emberi magatartásban, hajlandóságban is.

Igazán szomorú dolog látni a hanyagságot, a nemtörődömséget, de különösen szomorú, hogy tudod, hogy nem szándékos, hanem egyszerűen itt ez a szokás. Itt így működik a ’rendszer’. Az átnevelés, az edukáció pedig rettenetesen lassú folyamat, pláne az elmaradott körülmények között - a nagyvárosok fiatalabb generációja már mutat némi haladást, de még ez is nagyon kevés. A betegségek terjedése szinte megállíthatatlan, hiszen mire a helyiek elmennek orvoshoz, általában már túl késő. Az állatgondozásról és jóllétről meg ne is beszéljünk…

Emberek és jószágok, gyerekek és felnőttek, fiatalok és öregek szenvednek, sőt halnak meg nap, mint nap, azért mert nem tudják, vagy nem gondolják, vagy egyszerűen nem érdekli őket… És mégcsak nem is hibáztathatod őket érte… Csak sajnálod, próbálsz segíteni és reméled, hogy lesz egyszer ez másként… Pedig nem biztos! Mert mindig lesznek fejlődő régiók, ahol olyan helyzetek és körülmények vannak, amik a fejlett országok részére felfoghatatlan és érthetetlen jellemzőkkel rendelkeznek. És persze ott van a korábban felvetett önfejlődési gátolás is… A ’Mikor és mivel teszel ’elég’ jót?’ megválaszolatlan/megválaszolhatatlan kérdése.

Úgyhogy kicsit szenvedsz magad is. Szenvedsz, mert látod; szenvedsz, mert hallod; szenvedsz, mert érzed; szenvedsz, mert sajnálod és szenvedsz, mert csak a tüneteket enyhítheted, a baj forrására nincs ráhatásod, azaz igazából tehetetlen vagy…

Nem akarok részletekbe menni, illetve a legtöbb élmény és tapasztalat nem leírható és nem leírandó, de egy pár – cenzúrázott - kép egy munkaállati orvosközpontban történt látogatásról a www.cernius.ly-n megtekinthető!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://rafrika.blog.hu/api/trackback/id/tr892672869

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása