Lalibela egy elzárt kis város Észak-Etiópiában, a Lasta hegységben, 2630 méteren. Virágkorát és történelmi jelentőségét a 12. századi Lalibela király alatt élte, ma viszont a sziklába vésett templomairól híres. A várost körüllengi a templomok épülésének misztikus legendája, ami még különlegessebbé teszi a macskaköves, kanyargós, szurdokos település hangulatát.
Lalibela leginkább olyan az Etiópiába látogató turistacsoportoknak, mint Luxor az egyiptomi desztináltaknak. Szinte kötelező. Mivel tömegközlekedéssel odajutni nem könnyű, – tapasztalatból is megerősíthetem - de a város híre jól megalapozott, a Jeep-túrákat kínáló irodák gombamód szaporodnak ezen a táptalajon.
Talán ezért, talán az egész városban tapasztalható faranji érzés és az ezzel járó ’infláció’ végett, talán egyéb személyes és megmagyarázhatatlan okok miatt, nálam Lalibela nem került fel a kihagyhatatlan listára. Ugyan a miliő rendkívül hasonló, de a kulturális élmény nálam igazából még lábat sem csókolhatott Luxornak.
Tény azonban, hogy a templomok lenyűgözőek és az valóban elgondolkodtató, hogy hogyan lehet a talajszint alá 8-12 méteres (mélységgel/magassággal) templomokat ilyen precizitással sziklába vésni… És mégis… Voltam, láttam, de ÉN nem mennék vissza…